ZOO DVŮR KRÁLOVÉ

SAFARI ZOO Dvůr Králové nad Labem

Z malé provinční zoo, založené v roce 1946 a rozkládající se na  6,5 ha vyrostlo  v 70.a 80. letech minulého století na  více než 80 ha plochy světoznámé zařízení  pro chov velkých skupin afrických zvířat –  královédvorské SAFARI. Jeho zakladatelem se v roce 1965 stal Josef Vágner – lesník, přírodovědec,  cestovatel, spisovatel a ochránce přírody. Nejprve přesvědčil tehdejší vládu, aby se dvorská ZOO specializovala na Afriku a pak (v období  let 1969 – 1976) dovezl z osmi velkých odchytových expedic  letadly a loděmi  1964  vzácných afrických savců,  ptáků a plazů. Ztráty během cest nepřesáhly 2.6% a  dodnes  se řadí k nejúspěšnějším ,  dosud nepřekonaným  mezikontinentálním transferům divokých zvířat na světě. Stáda dovezených, vzácných zvířat se stala základem pro záchranné chovy a programy v mnoha dalších zoologických zahradách Evropy a dnes můžeme bez nadsázky tvrdit, že pro některé druhy ohrožené vyhynutím je pár  hektarů „Vágnerova safari v srdci Evropy“ jejich posledním útočištěm.

Josef Vágner se za života stal jednou z nejpopulárnějších a nejrespektovanějších osobností své země. Vždy prosazoval  přírodu  jako světové kulturní dědictví a civilizační bohatství, které je potřeba za každou cenu  chránit.

Navštivte proto i Vy zoo a stálou expozici Josefa Vágnera ve Dvoře Králové nad Labem, spojenou se vzdělávacím centrem  – naleznete zde příjemné zážitky, zajímavosti a poučení!  Více na www.zoodvurkralove.cz